Cât costa masa de Paște a românilor de acum 100 de ani. Oamenii se plângeau și atunci că ”înainte era mai bine”

Românii cheltuiau mult mai puțini bani acum 100 de ani pentru masa de Paște, în condițiile în care prețurile difereau radical față de zilele noastre, pe o piață încă rudimentară. Ce a rămas la fel este mereu actuala impresie că ”înainte era mai bine”.
Românii cumpărau pentru Paștele din 1916 un miel întreg cu 5 până la 9 lei, cumpărau 100 de ouă cu 3-4 lei, făina costa 0,3-0,6 lei/kg, o pâine de un kilogram era 0,3 lei, cartofii erau 0,15-0,2 lei kg, în timp ce o găină sau o rață o luai cu 1,5-2 lei, iar o gâscă te costa 3-4 lei, se arată într-un articol despre ”Coșnița Paștelui” publicat pe 8 aprilie 1923 de ziarul ”Dimineața” și preluat acum de Institutul de Studii Sud-Est Europene.
Tot atunci, telemeaua costa 1,6-2,5 lei/kg, merele 3-5 lei/kg, carnea de vită era 1,1 lei/kg, carnea de porc 1,3 lei/kg, iar mesele erau udate cu vin la 0,8-1,6 lei/litrul sau țuică la 1,2-2,2 lei/litrul.
Alegeri 2025
12:38
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion
11:08
Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”
07:05
Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”
13:13
Reacția STS la acuzațiile de fraudă la Alegerile Prezidențiale. Mecanismul de procesare al votului, explicat punct cu punct




Articolul de acum fix 102 ani prezenta prețurile Paștelui din 1916 ca punct de pornire pentru o comparație cu cele din 1923, mult mai mari.
Iată și lista de cumpărături din vremurile bune, așa cum a fost ea prezentată de ziarul ”Dimineața”:
”Coșnița Paștelui
În primăvara lui 1916, înainte de intrarea României în război, „Coșnița Paștelui” se putea avea cu foarte puține parale și era bine încărcată pentru toate casele, prețurile fiind: Carnea de vacă cu 1 leu și 10 bani kg.; carnea de porc 1,30 kg.; zahărul 1,20 kg.; ouăle 3-4 lei suta; mielul de la 5-9 lei; cartofii 0,15-0,20 bani kg.; ceapa 0,10 bani kg.; spanacul 0.30-0.50 kilogramul; făina 0.30-0.60 bani kg.; untura 1.30-1.50 kg.; untul proaspăt presat 4-5 lei kg.; găina 1.50-2 lei bucata; rața 1,50-2 lei bucata; gâsca 3-4 lei bucata. Brânza telemea 1.60-2.50 kg; merele 3-5 lei kg; pâinea 0,30 kg; jimbla 0.40 kg; vinul 0,80-1,60 litrul; țuica 1.20-2.20 litrul etc. Cam acestea erau în linii generale prețurile alimentelor mai importante în primăvara anului 1916”.
În continuare, publicația face un salt spre prețurile deja mult mai mari din 1922:
”Anul trecut (1922), cu prilejul sărbătorilor Paștelui, prețul alimentelor era: Carnea de vacă 10 lei kg; carnea de porc 12 lei kg; untura 16 kg; mielul 25 lei kg; spanacul 8-10 lei kg; cartofii 1,20-1,50 kg; zahărul 12 lei kg; ouăle 60 lei suta de bucăți; untul 35-40 lei kg; făina 3-5 lei kg; găina 10-12 lei bucata; curcanul 25 lei bucata; pâinea 2,25 lei kg; jimbla 3 lei kg; vinul 8-10 lei litrul; țuica 12-16 lei litrul”.
Prețurile pentru Paștele 1923, astronomice față de cele din 1916
Iar în final abordează situația din 1923, cu prețuri deja astronomice față de cele din 1916. De vină erau specula și vremea rece, iar concluzia celor de acum 100 de ani este identică celei exprimate azi de românii nostaligici: înainte era mai bine.
”În anul acesta, în afară de scumpetea mereu crescândă, în afară de specula din ce în ce mai în floare, sărbătoarea Paștilor, căzând în luna martie, stil vechi, și vremea friguroasă menținându-se, alimentele sunt cu mult mai scumpe: Carnea de vacă, după calitate, de la 18-22 lei kg.; carnea de vițel 28-30 lei kg.; mielul 45-55 lei kg.; untura 70 lei kg.; untul proaspăt 100 lei kg.; untura de gâscă 125 lei kg.; găina 70 lei bucata; gâsca 125-130 lei bucata; curcanul 200-240 lei bucata; spanacul 12-14 lei kg.; ouăle 1,80-2 lei bucata, cartofii 3 lei kg.; ceapa 1-1,50 lei kg.; salata verde 7-10 lei bucata, morcovii 4 lei kg.; ceapa verde, usturoiul verde și ridichile de lună aproape lipsesc, fasolea uscată 10-12 lei kg.; lintea 16 lei kg.; zahărul indigen 27-34 lei kg.; zahărul cehoslovac 40 lei kg.; orezul 18-23 lei kg.; cafeaua 80-130 lei kg.; făina 7 lei kg.; batonul de vanilie 7 lei, stafidele 140 lei kg.; pâine 4.50 și jimbla 5.50 bucata. Vinul 14-20 lei litru, țuica 22-30 lei litru, iar merele 14-18 lei kg”.